fbpx
Mi a baj a pálmaolajjal? – avagy 7 dolog, amit nem tudtál a pálmaolajról –

okt 18, 2021

1. MI AZ A PÁLMAOLAJ?

Ez egy ehető növényi olaj, amely olajpálmafák gyümölcséből származik, tudományos neve Elaeis guineensis. Kétféle olaj állítható elő; a nyers pálmaolaj a húsos gyümölcsök préselésével készül, a pálmamagolaj pedig a mag vagy a gyümölcs közepén lévő mag összetöréséből származik. Az olajos pálmafák Afrikában őshonosak, Délkelet-Ázsiában alig több mint 100 évvel ezelőtt honosították meg őket díszfaként. Jelenleg Indonézia és Malajzia teszik ki a globális kínálat több mint 85% -át, de további 42 országban termelnek pálmaolajat.

2. MILYEN TERMÉKEKBEN VAN PÁLMAOLAJ?

A pálmaolaj szinte mindenben megtalálható – a szupermarketekben található csomagolt termékek közel 50% -ában: a pizzától a fánkig, a csokoládétól a dezodorokig, a samponoktól a fogkrémekig és rúzsokig pálmaolajat tartalmaz. Az állatok takarmányozására és bioüzemanyagként is használják a világ számos részén.

3. MIÉRT VAN MINDENBEN PÁLMAOLAJ?

A pálmaolaj rendkívül sokoldalú, számos különböző tulajdonsággal és funkcióval bír, ezért használható olyan széles körben. Szobahőmérsékleten félszilárd, így kenhető marad; ellenáll az oxidációnak, vagyis hosszabb eltarthatóságot ad a termékeknek; magas hőmérsékleten stabil, így ropogós állagot kölcsönöz a sült termékeknek; továbbá szagtalan és színtelen, emiatt nem változtatja meg az élelmiszerek megjelenését és illatát. Az ázsiai és afrikai országokban a pálmaolajat étolajként is használják, akárcsak a napraforgó- vagy olívaolajat Európában.Sokoldalú mellett nagyon hatékony is, mivel a növényből nagy mennyiségű olajat lehet előállítani kis területeken, és szinte egész évben. Ez vonzóvá teszi a termelők és a kisgazdák számára, akik bízhatnak a pálmaolajból származó folyamatos jövedelemben.

4. MI A GOND A PÁLMAOLAJJAL?

A pálmaolaj-kitermelés a biológiailag legkülönfélébb erdők pusztulásának egyik legfőbb oka, tönkreteszi az olyan veszélyeztetett fajok, mint az orángután, a törpe elefánt és a szumátrai orrszarvú élőhelyét. Az erdőveszteség és a szén-dioxidban gazdag tőzegtalajok átalakulása több millió tonna üvegházhatású gázt bocsát ki a légkörbe, ezáltal hozzájárul az éghajlatváltozáshoz. További probléma, hogy a pálmaolaj-kitermelési ágazat kizsákmányolja a munkásokat és gyermekmunkával kizsákmányolja a gyerekeket is. Ezek olyan komoly problémák, amelyek miatt az az egész pálmaolaj-ágazatot le kellene állítani.

5. HOGYAN GYORSÍTJA FEL A PÁLMAOLAJ-IPAR AZ ORÁNGUTÁNOK KIHALÁSÁT?

Sok állatfaj vált veszélyeztetetté az erdőirtások miatt, mégis az orangutánokért kell a legjobban aggódnunk. Becslések szerint hetente több mint 50 orangután pusztul el az élőhelye elvesztése miatt. Erdei házaikat gyakran nehézgépek pusztítják el vagy egyszerűen felgyújtják. Ennek eredményeként az orangutánok táplálékforrás nélkül maradnak, kénytelenek veszélyes és elszigetelt területekre vándorolni, élelmiszert és vizet keresve, ami kiszolgáltatottá teszi őket az orvvadászok számára.

6. NEKED IS ÁRT A PÁLMAOLAJ?

A sok telített zsírt tartalmazó pálmaolaj a fogyasztók egészségére is ártalmas. A pálmaolajat jobb friss formában fogyasztani, de a termékekbe oxidált (feldolgozott) formában kerül be. Az oxidáció finomítási folyamat – a friss olajat különböző időközönként extrém hevítésnek vetik alá. A piacon található összes pálmaolaj erősen finomított, ennek következtében az olajban természetesen előforduló tápanyagok és vitaminok elvesznek az oxidáció során, viszont a sok telített zsír, amit az oxidált és erősen finomított pálmaolaj tartalmaz, magas egészségügyi kockázatot jelent az emberi szervezetre.

Az oxidált pálmaolaj toxinokat (méreganyagokat) termel, amik károsítják a létfontosságú szerveket: a májat, a tüdőt, a vesét és a szívet. A pálmaolaj csökkentheti bizonyos gyógyszerek hatékonyságát. Ezenkívül a szervezetbe kerülő pálmaolaj potenciálisan növeli a vér koleszterinszintjét, és a magas vérnyomást. És a legtöbb külső hatás a bőrünkön át kerül be a szervezetünkbe, a kozmetikai szerek által.

 7. MIT TEHETEK ÉN?

Egyéni szinten is következetes vállalásokra van szükség! Meg kell állítanunk a globalizálódó világ romboló tendenciáit, hogy rendbe hozzuk élelmiszer és kozmetikai-iparunkat, egészségünket, hogy ne legyünk allergiásak és autoimmun betegek – nem várhatunk ölbe tett kézzel, míg kormányaink felvállalják a környezetért tett radikális lépéseket.

Csatlakozz hozzánk, és bojkottáljuk azokat a termékeket, amelyek pálmaolajat tartalmaznak, ugyanakkor támogassuk azokat a piaci szereplőket, akik kerülik az olcsó pálmaolaj felhasználását.

Tekintsd meg a WWF pálmaolaj-vásárlók új eredménymutatóját, amiből megtudod, mely márkák és kiskereskedők elkötelezettek a természet védelmében és tesznek az erdőirtás megszüntetéséért.

A GLAMORIGINAL márka elkötelezett a környezetvédelem mellett: egyetlen terméke sem tartalmaz pálmaolajat.

Kattints a SHOP-ra!