fbpx
10 mérgező és rákkeltő anyag a kozmetikumokban

okt 8, 2023

A méreganyagok sajnos mindenhol jelen vannak. A belélegzett levegőben, a hagyományos tisztítószerekben, a hagyományos test- és bőrápolókban és a nem bio élelmiszerekben is. Mivel a toxinok érintkezésbe kerülnek a bőrfelülettel, irritációt, gyulladást és bőrkárosodást okozhatnak. A bőrön keresztül és más módon is bejuthatnak a testbe és a véráramba.

A hagyományos bőr- és testápoló termékek mérgező vegyszerekkel vannak tele. Íme, a 10 legfontosabb méreganyag, amelyekre figyelnie kell, és amelyek árthatnak bőrünknek és az általános egészségi állapotunknak.

Parabének

A parabéneket az 1920-as évek óta használják, és az 1980-as években váltak hihetetlenül gyakorivá a termékekben. Az elmúlt évtizedekben azonban a kutatások kimutatták, hogy a parabének ösztrogén hatásúak, és potenciálisan károsíthatják a hormonális egyensúlyt, károsíthatják a bőrt és károsíthatják az általános egészségi állapotunkat [1].

Nátrium-lauril-szulfátok (SLS)

Az SLS-t arctisztítókban, testápolókban, samponokban és más testápoló termékekben találhatjuk meg. Az SLS azonban egy maró hatású anyag, amelyet klinikai vizsgálatok során a bőr irritálására használtak különféle gyógyító megoldások tesztelésére. Az SLS a bőröregedés korai jeleit is előidézheti [1]

 

Ftalátok

A ftalátok segítenek a termékeknek jobban megőrizni az illatukat és színüket. Hormonális, neurológiai, szaporodási, fejlődési és bőrkárosodáshoz vezethetnek [2].

Oxibenzon

Az oxibenzon számos fényvédő krém egyik összetevője. Fénynek kitéve azonban növelheti a szabad gyökök képződését, és rákkeltőként hathat [3].

Ólom

Megvan az oka annak, hogy abbahagytuk az ólom festékbe keverését. Az ólom bizonyítottan neurotoxin, amely számos problémához köthető, beleértve a termékenységi problémákat és a vetélést. Meglepő lehet, de sok hagyományos rúzs márkában ólmot találtak.

Alumínium

Az alumínium az izzadásgátló dezodor gyakori összetevője, amelyet az emberek naponta alkalmaznak. Az alumínium azonban egy neurotoxin is, amely kognitív károsodásokhoz és egyéb egészségügyi problémákhoz vezethet.

Triklozán

A triklozán gyakran megtalálható a kézfertőtlenítőkben. A kutatások azonban kimutatták, hogy hormonális károsodáshoz vezethetnek [4].

 

 

PEF vegyületek

A polietilénglikolok (PEG) kőolaj alapú vegyületek, amelyek a krémalapú kozmetikai termékekben találhatók. A PEF etilén-oxidot is tartalmaz, amely emberi karcinogén, és károsíthatja az idegrendszert, az emberi fejlődést és a bőrt.

Hidrokinon

A hidrokinont olyan termékekben használják, amelyek a bőr halványítására szolgálnak, és amelyeket a nap által okozott károsodások és aknés hegek esetén használnak. Ez is káros rákkeltő, és csökkentheti a bőr rugalmasságát is [5].

Formaldehid

A formaldehidet számos kozmetikai termékben használják, amelyek megakadályozzák a baktériumok szaporodását. Megtalálható a hagyományos testápolókban, samponokban, kondicionálókban, szemhéjfestékekben, körömlakkban és tisztítószerekben. Ez is egy rákkeltő anyag, amely károsíthatja a testet és a bőrt [6].

Ha bőr-, testápoló és egyéb kozmetikai termékeket keresünk, kerüljük ezeket a vegyszereket. Ahhoz, hogy biztonságban maradhassunk és a legjobb eredményeket érjük el toxikus ártalmak nélkül, válasszunk bio, természetes összetevőkből készült termékeket.

 

Források:
1. Gowkar, AS: A szépségápolási termékek káros hatásai az emberi egészségre. International Journal of Medical Science and Public Health
2. Upson, K, Sathyanarayana, S, De Roos, AJ, Thompson, ML, Scholes, D, Dills, R, Holt, VL.: Ftalátok és az endometriózis kockázata. Environ Res. 2013. okt.;126:91-7. PMID: 23890968
3. Hanson, KM, Gratton, E, Bardeen, CJ.: A fényvédő krém UV-indukálta reaktív oxigénfajták fokozása a bőrben. Free Radical Biology and Medicine 41(8):1205-12.
4. Veldhoen, N, Skirrow, RC, Osachoff, H, Wigmore, H, Clapson, DJ, Gunderson, MP, Van Aggelen, G, Helbing, CC.: A triklozán baktériumölő szer modulálja a pajzsmirigyhormonokhoz kapcsolódó génexpressziót, és megzavarja a posztembrionális anurán fejlődést. Aquat Toxicol. 2006. december 1., 80(3):217-27. PMID: 17011055
5. McGregor, D.: Hidrokinon: a rákkeltő és mutagén tulajdonságaiból eredő emberi kockázatok értékelése. Crit Rev Toxicol. 2007;37(10):887-914. PMID: 18027166
6. Formaldehid és formaldehidet kibocsátó tartósítószerek. Kampány a biztonságos kozmetikumokért.